0544 2456365 - 0212 3240324 senc64@gmail.com

PRP (Platelet Rich Plasma – Trombositten zengin plazma) tedavisi günümüzde bir çok hastalıkta kullanılan yeni bir tedavi yöntemidir. Kas iskelet sistemi hastalıklarında kullanım alanları çok geniştir. Günümüzde halen ortopedik kıkırdak hastalıklarında kıkırdakları yeniden hasarsız haliyle oluşturan ya da onaran bir tedavi bulunamamıştır. Fakat istenilen sonuçlara son zamanlarda PRP ile daha da yaklaşılmıştır. İnsanın kendi hücrelerinin kullanıldığı bu yöntem aslında yenilenme yeteneği çok yüksek olan kan hücreler ile birlikte bu yenilenmede çok önemli proteinler ve yapıtaşları içeren plazmanın, yenilenme yeteneği olmayan dokularda kullanılması anlamına gelir. İnsanın kendi kanı alındıktan sonra steril ve biyomekanik yöntemlerle ile yoğunlaştırılır. Bu yoğunlaştırmadan sonra asıl tedavi edici hücrelerimiz olan trombositler bu konstanstrasyondan elde edilir. Trombositler aslında kan pıhtılaşmasında görev alan hücrelerdir. Ancak trombositler aktive edilirlerse çok güclü büyüme faktörlerinin ve doku iyileşmesinde görevli proteinlerin konsantrasyonlarını arttırırlar. Uyku halindeki kök hücrelerini uyandırabilirler. Dolayısı ile iyi hazırlanmış bir kokteyl ile dramatik doku iyileşmesi cevapları alınmaktadır.

PRP tedavisi halk arasında kireçlenme olarak bilinen “osteoartrit” hastalığında kullanılabilmektedir. Bu tedavi ile yaygın kireçlenmesi olan hastalarda ameliyatlar daha ileri yaşlara ertelenmektedir. Ancak diz protezi tedavisi ihtiyacı kesin olarak bilinen hastalarda PRP tedavisi yapılması önerilmemektedir.

Omuz bölgesindeki hareket kısıtlıkları ve ağrılar ile karşımıza gelen omuz kuşağı tendon yırtıklarında PRP tedavisi ağrıların azaltılması hususunda fayda sağlayabilir. Tendonlar iyileşmesi en zor vücut dokularındandır. Özellikle yırtıklarında iyileşmeyi sağlama için cerrahi tedavi gerekmektedir. Tek başına PRP tedavisi tam iyileşme sağlamaz. Ancak yırtık aşamasına gelmemiş tendon rahatsızlıklarında PRP tedavi seçenekleri arasında yer alır.

Halk arasında topuk dikeni olarak bilinen bir başka tendon rahatsızlığının da tedavisinde güçlü silahlarımızdan birisi PRP tedavisidir. Aylar hatta yıllar süren topuk ağrılarından PRP tedavisi ile kurtulmak, daha rahat yürümek mümkündür. Aynı şekilde tendon yapışma yerinde ciddi ağrı ile karşımıza gelen tenisçi dirseği ya da golfçü dirseği hastalıklarında da PRP tedavisi yapılabilir.
PRP tedavisinin kullanıldığı rahatsızlıklardan birisi de menisküs yırtıkları ve haraplanmalarıdır. Menisküs dokusunun herhangi bir müdehale olmadan iyileşmesi çok zordur. Bu yırtıklar genç hastalarda tamir edilirken, yaşlı hastalarda ise haraplanmış menisküs parçaları kamera yardımı ile çıkartılır. PRP tedavisi bu ameliyatların başarılarını arttırmakla beraber, bazen ameliyat ihtiyacını da ortadan kaldırmaktadır.

PRP ayrıca romatizmal hastalıklar, stres kırıkları, kıkırdak yaralanmaları, el bileği yaralanmaları, bağ zorlanmalarında da tedavi seçenekleri arasında yer alır. Bu kadar geniş kullanıma sahip olmasında en önemli sebep hastanın vücudunun kendi hücrelerinin kullanılmasından kaynaklanır. Vücudun kendi hücreleri ve kendi proteinlerinin kullanılması günümüzde başarılı tedavilerimiz arasında yerini almıştır.
PRP tedavisinde enjeksiyona bağlı enfeksiyon, geçici şişlik ve ödem literatürde yer almaktadır. Bu tedavinin tüm basamaklarının doğru yapılmasına rağmen bazen istenilen sonuç elde edilemeyebilir. PRP uygulamasının herhangi bir allerjik yan etkisi yoktur.

PRP tedavisi halen gelişme aşamasındadır. Bu tedavi günümüzde bilim adamları tarafından araştırılmaya devam edilmektedir. Her geçen gün daha çok bilimsel bulgu ile tedavi seçeneklerine yenileri eklenmektedir.

Kas Iskelet Hastalıklarında PRP Kullanım Alanları

  • Kıkırdak Hastalıkları; Kıkırdak yüzey aşınmaları, diz eklemi kireçlenmesi (osteoartrit) , ayak bileği eklemi kıkırdak yaralanmaları ( talus osteokondral lezyonları ), menisküs yırtıkları
  • Bağ Rahatsızlıkları; Diz iç yan bağ yaralanması , ayak bileği deltoid ligaman yaralanmaları
  • Tendon Rahatsızlıkları; Tenisçi dirseği (lateral epikondilit), el bileği tendinitleri, patellar tendinit, kronik diz önü ağrıları, topuk dikeni (plantar fasiit), omuz tendinitleri, aşil tendiniti ve tendon yapışma yeri sorunları

Diğer kullanım alanlar; sporcularda stress kırıkları , kırık kaynama hızlandırılması ya da uyarılması.