0544 2456365 - 0212 3240324 senc64@gmail.com
Total kalça protezini oluşturan eklem yüzeyleri metal, polietilen veya seramik olabilir. Bu implantlar hareket sırasında ortaya çıkan sürtünmeye bağlı olarak zaman içinde aşınır. Aşınma ile ortaya çıkan ve gözle görülmeyecek kadar küçük metal ve plastik parçalarına karşı vücudun cevabı ile protezler tutunduğu kemikten ayrılıp gevşeyebilir. Uygun cerrahi teknik ve modern protez tasarımları kullanılarak yapılan kalça protezlerinin ömrü günümüzde 20-25 yıla kadar uzamıştır. Gevşeyen protezler, çoğu hastada ikinci bir ameliyat ile çıkartılıp yeniden protez yerleştirilebilir, ancak ikinci protezin ömrü, ilki kadar uzun değildir.

Yukarıda belirtilen sebeplerin dışında, enfeksiyon, protezin yerinden çıkması (dislokasyon), protezin bazı parçalarının yerinden çıkması, protez çevresi kırıklar, protezin kendisinde kırıklar gibi komplikasyonlar görülebilir ve bu sebeplere bağlı olarak da revizyon cerrahisi yapılabilir.

Hasta 1: İlk ameliyatından 2 yıl sonra protezi kırılan hastada revizyon ameliyatımız

Hasta 2: İlk ameliyatından 12 yıl sonra protezi gevşeyen hastada revizyon ameliyatımız

Hasta 3: İlk ameliyatından 1 yıl sonra protezin kemiği aşındırması sebebiyle revizyon yapılan genç hastamızdaki tedavimiz